Dělám věci, za které mi pomník nikdo nepostaví, ale já můžu klidně spát.

 Mgr. Jan Hloušek, PhD. je ředitelem Občanského poradenského střediska v centru Hradce Králové. Kdy a proč vlastně se pustil právě touto cestou? S čím se nejčastěji potýká takový ředitel neziskové organizace? A co dělá ve volném čase? O to vše a mnohem víc se s námi podělil pedagog, ředitel a životní optimista s lehce cynickým náhledem.

Jak vzniklo vaše Občanské poradenské středisko?
OPSku jsme zakládali 5. února 1999, ale trvalo téměř 7 měsíců, než ji zapsali na krajském soudě. Občanská poradna jako taková se otevírala v prosinci 2000. Nebyl jsem to sám, bylo nás víc, ale musím zmínit svou největší životní oporu, svou manželku Zuzku. Vycházeli jsme z modelu, který jsme viděli v Praze, a který se sem přenášel z Velké Británie. Dnes už vím, že bylo velmi optimistické myslet si, že to u nás bude fungovat stejně jako v Anglii, protože každé socioekonomické prostředí s sebou nese svá specifika – je jako rostlinka, která potřebuje určité podmínky, aby mohla růst, jinak se z ní stane něco jiného, a to se přesně stalo s poradenstvím, jaké jsme viděli v té Británii a jaké funguje u nás. U nás patří mezi registrované profesionální sociální služby, kdežto tam je to primárně o dobrovolnících.

Působili jste ale i na Bavlně, kde jste byli rozšíření mezi lidmi jako bezplatní právníci…
To se tak možná traduje, ale my se tak nenazýváme a nikdy jsme se tak nenazývali, protože ani nemůžeme, byť já právní vzdělání mám, ale nejsme advokáti, tím pádem nemůžeme poskytovat tu právní pomoc tak, jak ji vnímá zákon o advokacii. To, co my poskytujeme, je odborné sociální poradenství. Pro naše pracovníky je tedy podmínkou znalost sociálního zabezpečení, občanskoprávní a pracovněprávní záležitosti a dovednost pro práce s dluhy, protože děláme hodně oddlužení. Aktuálně pomáháme s procesem oddlužení, který není vůbec jednoduchý, asi 150 lidem ročně.

Oddlužení je v posledních letech dost rozšířené, není tomu tak?
No, pro mě už někdy od roku 2006, takže už takových patnáct let bijeme do vrat, že je to velký problém, který se díky novelám upravuje, ale stále se proměňuje, pracuje. Musím zmínit ministra Pelikána, během jehož pontifikátu se některé věci pohnuly směrem k lepšímu. Do té doby jsem to cítil, že je to spíš nástroj, který méně pomáhá a víc škodí. Rozhodně z toho tehdy profitovali exekutoři a advokáti, což už se nyní neděje. Už naštěstí nefunguje to obrovské přeprodávání dluhů, díky kterému se obchodovalo s chudobou.

Proč jste vůbec zakládali Občanské poradenské středisko?
Asi bych měl říct něco povznášejícího, ale realita je taková, že takové nás se Zuzkou udělali. Jsme naivní, hloupí. Věříme tomu, že člověk není ostrov sám pro sebe, ale žije také pro druhé. Oba jsme se během studií v Praze nachomýtli v neziskovém sektoru, kde jsme si přivydělávali na živobytí, a propadli kouzlu určité „nadhodnoty“, které umí tento prostor, kde tolik nejde o peníze, generovat. Můj kamarád z Portugalska tomu říká „zóna zázraků“. Každý člověk se zdravým rozumem by si ale vybral „zónu konformity“ a snažil se plout s proudem.

Pro koho je OPS určeno?
Když jsme s tím začínali, tak jsme mysleli, že pro komunitu jako celek, dnes už víme, že ta komunita tady úplně nefunguje. Nicméně jsme tu pro občany Královéhradeckého kraje, pro lidi, co tu žijí a co se ocitli v situaci, ve které si sami neumí pomoct, poradit. Naše další projekty pak mají své specifické cílové skupiny, např. dobrovolníky, osamělé lidi, dlouhodobě nezaměstnané aj.

Kolik klientů denně navštíví vaší organizaci?
Pokud jde o občanskou poradnu, tak přibližně 5–6 klientů denně.

Kde máte další pobočky?
Kromě Hradce máme pobočky v Jičíně a v Náchodě. Další kontaktní místa pak máme v Kostelci nad Orlicí a v Dobrušce.

Kdy jste zakládali komunitní kavárnu Clubcafé Pessoa?
Před šesti lety. Využili jsme bývalé prostory uhelného sklepa, dnes majitelem nádherně a vkusně zrenovované, kde se snažíme pořádat různé kulturní akce, jako diskusní pořady, zájmové setkávání (např. čtenářský klub), svépomocné skupiny, přednášky, Čaj o šesté, různé kurzy a tak dále. Propagujeme portugalskou kulturu, protože ji se Zuzkou milujeme, proto také kavárna nese jméno Pessoa (to je příjmení známého portugalského básníka a esejisty). Každoročně pořádáme minifestival Portugalské jaro, kde představujeme právě portugalskou kulturu, probíhá koncert fada a celá řada aktivit. Kavárna jako sama o sobě to příliš nefunguje, i díky covidu, ale je to spíše prostor, kde se mohou lidé setkávat. Nabízíme ho proto i pro soukromé oslavy, křty knih, firemní školení, setkání spolužáků, pro různá hudební session, tvůrčí dílny apod.

S čím se ředitel neziskové organizace potýká nejčastěji?
S lidmi, s časem a s penězi. Je to velký kouzelník a vytahuje zázračná řešení všemožných průšvihů jako králíky z klobouku. Občas si taky zažongluje s míčky, nebo mrkne do křišťálové koule. Zuzka na to vymyslela rčení: Každý den je jako tanec na hraně tarotové karty.

Působíte i jako pedagog na Univerzitě Hradce Králové, co tam přednášíte?
De facto studentům přibližuju, co dělám tady v OPS. Přednáším o věcech, kterým rozumím. Mám předmět na finanční právo, management neziskovek, dluhové poradenství a další podobné. Učil jsem dlouhá léta fundraising, metody komunitního plánování, neziskové právo obecně, právo sociálního zabezpečení. Seznamuji studenty s typy sociálních služeb, vedl jsem praxe a v posledních letech se zabývám také konceptem socio-kulturní animace v sociální práci.

Vychováváte si tam i studenty, které pak zaměstnáváte právě tady?
Ano. Obvykle sice dlouho nevydrží, tak 2–3 roky, ale jsem vděčný i za to. Ti, kteří chtěli odejít, odešli, ti, kteří chtěli zůstat, zůstali, chodí s podněty, berou si úkoly, je to zkrátka mladá krev. Práce s nimi je dynamická, ale klade také větší nároky na intervizi a kontrolu.

Máte tedy dost zájemců o práci?
To ne. Sociálních pracovníků je dlouhodobě málo. Nejméně 5–7 let ta poptávka nebude uspokojena. Tady se děje to, že pečovatelka se základním vzděláním a dvě stě hodinovým kurzem bere měsíčně cca o 5 tisíc víc než vysokoškolsky vzdělaný sociální pracovník s desetiletou praxí. Je tu totiž rozdíl ve financování sociálních služeb provozovaných veřejnou správou a soukromými neziskovkami. Jestli je to dobře nebo ne, to nechť si čtenáři rozhodnou sami, ale možná je to důvod, proč těch odborně vzdělaných sociálních pracovníků je právě nedostatek.

Je Vám práce i koníčkem?
Dělám to 27 let a asi si už neumím představit, že bych dělal někde jinde něco jiného. Zkoušel jsem jiná působiště, ale nevyhovovalo mi to. Do určité míry ano, je mi práce i koníčkem, ale mám i své vlastní záliby.

Jaké to jsou?
Jachting, i když letos to stálo kvůli počasí celkem za starou bačkoru. Dříve jsem rád chodil na túry a taky hrál na hoboj. Rád čtu dobré historické romány. A nesmím zapomenout psaní. Říkám tomu „terapeutické“ psaní, protože se pomocí humoru a příběhů vypíšu z mnoha absurdit, na které jak v sociální sféře, tak i v té akademické narážím.

Co si od Vás můžeme přečíst?
V poslední době se hodně zaměřuji na žánr, který jsme s kolegou pedagogem a výtvarníkem vymysleli, je to re-pre (z anglického real prediction, reálná předpověď), což reprezentují třeba sbírky povídek Odpor je zbytečný nebo My jsme Vám to říkali a právě teď vyšla i třetí sbírka, na které se podílí osmičlenný česko-slovenský autorský kolektiv, a jmenuje se Už je to tady.

Kontakt
Občanská poradna Hradec Králové
Československé armády 543, Hradec Králové

Telefon: 734 734 818

email: ophk@ops.cz

www.ops.cz




Komentáře